Aktualności

Stypendium Fundacji Lanckorońskich na rok 2024 dla Alberta Kołodziejczyka

11.03.2025 Ogłoszenie
Albert Kołodziejczyk
absolwent historii na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Studia magisterskie ukończył w 2021 r. na podstawie pracy magisterskiej pisanej na seminarium u prof. Mariana Wolskiego, w której podejmował już temat rodziny Badenich. Praca została wyróżniona w 2022 r. Nagrodą im. Zofii i Jana Włodków za najlepszą pracę magisterską dotyczącą dziedzictwa ziemian polskich przyznawaną przez Fundację Zofii i Jana Włodków w Krakowie oraz Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. 
Obecnie jest doktorantem w dyscyplinie historia w Szkole Doktorskiej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, gdzie pod kierunkiem prof. Mariana Wolskiego przygotowuje rozprawę pt.: "Rodzina Badenich w czasach nowożytnych. Studium genealogii i legendy". 
Swoje odkrycia przedstawiał na seminarium naukowym z okazji 257. rocznicy koronacji Stanisława Augusta w listopadzie 2021 r. w Łazienkach Królewskich w Warszawie, a ostatnio podczas sesji posterowej w ramach XXI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich w Białymstoku we wrześniu 2024 r. Badania naukowe doktoranta koncentrują się na historii rodzin szlacheckich i mieszczańskich Rzeczpospolitej w epoce nowożytnej. Interesują go zwłaszcza zagadnienia genealogii i heraldyki, w tym heraldyki mieszczańskiej, a także legend genealogicznych.
Komentarz:
Na miniony rok 2024 przyznane mi zostało stypendium Fundacji Lanckorońskich. Wniosek składałem na badania w Węgierskim Archiwum Narodowym w Budapeszcie, gdzie zaprowadziły mnie poszukiwania dotyczące genealogii rodziny Badenich. Informacje zarówno z literatury przedmiotu XIX w., jak również z archiwów we Lwowie i Bardejowie przekonały mnie o konieczności badania genezy rodziny na Węgrzech, a dokładniej w zespole archiwalnym zbierającym spuściznę Rakoczych. Interesujące dokumenty były jednak rozrzucone po wielu różnych zespołach i mimo, że odkrycia te pozostają szczątkowe, stanowią bardzo ważny punkt badań w XVII-wiecznej genealogii Badenich. Badania na Węgrzech zaprowadziły mnie także w nowe miejsca, ponownie na Słowację, ale tym razem do Preszowa, gdzie odkryłem przełomowe źródła dla dziejów rodziny z 1 poł. XVII w., co w dużym stopniu wzbogaci moją rozprawę doktorską. Dzięki tym badaniom udało mi się także potwierdzić intuicje XIX-wiecznego badacza, Adama Bonieckiego, autora Herbarza polskiego (wydawanego od 1899 r.), gdzie sugerował węgierskie pochodzenie Badenich.

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano