Konferencje i wydarzenia

Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Kościół w ujęciu historyczno-prawnym”. W 70. rocznicę usunięcia Wydziału Teologicznego ze struktury Uniwersytetu Jagiellońskiego, zgłoszenia do 6.05.2024

Data: 10 - 11.06.2024
Miejsce wydarzenia: Aula UPJPII, ul. Bernardyńska 3, 31-069 Kraków. piętro I
Godzina: 08:00 - 14:45
Organizator: Szkoła Doktorska na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie
Kontakt: doktoranci@upjp2.edu.pl
Cena wejścia: 50 zł
Przejdź do kalendarza Zapisz w kalendarzu Zapisz w kalendarzu Google pokaż na mapie

Szkoła Doktorska na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie zaprasza na Ogólnopolską Konferencję Naukową w 70. rocznicę usunięcia Wydziału Teologicznego ze struktury Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. „Kościół w ujęciu historyczno-prawnym”.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 10-11 czerwca 2024 r. w Auli UPJPII, przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie.

70. rocznica tego smutnego wydarzenia, którym było usunięcie Wydziału Teologicznego UJ przez władzę PRL, a którego bezpośrednim kontynuatorem był najpierw Papieski Wydział Teologiczny, następnie Papieska Akademia Teologiczna, a teraz jest Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, skłania nas do refleksji nad rolą, funkcją i sytuacją prawną Kościoła w dziejach. W trakcie konferencji chcielibyśmy pochylić się w szczególności nad polską perspektywą wspomnianego wyżej zagadnienia, ale nie zamykamy się także na perspektywę innych państw świata.

Osoby zainteresowane czynnym udziałem w konferencji zapraszamy do przesyłania abstraktów wystąpień. Przykładowa tematyka:

• historia relacji Kościół-państwo;
  • zagadnienia związane z prawem kanonicznym;
  • rola i znaczenie Kościoła w historii;
  • prawne podstawy działania Kościoła;
  • sytuacja prawna Kościoła w poszczególnych państwach;
  • koncepcje prawa naturalnego wobec stanowionego;
  • wspomnienia hierarchów kościelnych;
  • konkordat z perspektyw Kościoła i państwa;
  • urząd papieski;
  • hierarchowie i diecezje – studia porównawcze;
  • biskupi w historii.

Ponadto pozostajemy otwarci na inne propozycje związane z tematyką konferencji.

Długość planowanego wystąpienia: do 20 minut.

Obowiązuje opłata konferencyjna w wysokości 50 zł, przelewana na wskazane przez Organizatorów konto, po akceptacji abstraktu.

Zgłoszenia i abstrakty można przesyłać do 6 maja 2024 roku, za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/iK18QgVNcryHC8n96

Informacja o przyjęciu lub odrzuceniu referatu zostanie przesłana do wszystkich zgłaszających drogą mailową do 13 maja 2024 r.

Informujemy, że planowana jest punktowana publikacja pokonferencyjna. Organizatorzy skontaktują się z autorami wybranych referatów w celu ustalenia szczegółów publikacji.

Udział bierny w konferencji jest bezpłatny.

mgr Anna Anufrijenko-Łazarska - przewodnicząca
mgr Sebastian Graniczkowski - z-ca przewodniczącej