Aktualności

Wernisaż wystawy „Insygnia” i pierwszy patronat honorowy Dyrektora szkoły, ks. prof. dr. hab. Tomasza Rozkruta

06.11.2023 Komunikat

Insygnia królewskie w murach chrzanowskiego muzeum – relacja z wernisażu

W murach budynku głównego Muzeum im. Ireny i Mieczysława Mazarakich w Chrzanowie 20 października 2023 miało miejsce niezwykłe dla każdego miłośnika historii i kultury wydarzenie – wernisaż wystawy „Insygnia”. Głównym inicjatorem i organizatorem tego wydarzenia jest pan Kamil Bogusz, Dyrektor Muzeum w Chrzanowie oraz doktorant Szkoły Doktorskiej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Patronat honorowy nad wystawą objął ks. prof. dr hab. Tomasz Rozkrut, prorektor ds. nauki oraz dyrektor Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Otwarcie tej szczególnej ekspozycji przeniosło licznie zgromadzonych uczestników w klimat czasów dawnej Rzeczpospolitej. Pierwszym krokiem poczynionym w tym kierunku był koncert muzyki późnośredniowiecznej i renesansowej w wykonaniu warszawskiego Zespołu Balladum – pani Pauliny Koszewskiej-Sienkiewicz (flety) oraz pana Miłosza Sienkiewicza (pianino). Po muzycznym początku nadszedł czas na wprowadzenie gości przez Dyrektora w tło historyczne prezentowanej wystawy. Insygnia w chrzanowskim muzeum nazwane zostały  „oryginalnymi replikami”. Mianowicie, w październiku 1795 r., wraz z całą zawartością Skarbca Koronnego, insygnia koronacyjne zrabowali i wywieźli Prusacy. W 1811 r. zostały zniszczone, a z pozyskanych kruszców wybito złote i srebrne monety. Prawie 200 lat później, w latach 2002–2003, dzięki staraniom pana Adama Orzechowskiego z Nowego Sącza, zostały odtworzone. Ważnym faktem jest, że oryginalną „Koronę Chrobrego” z jej współczesną repliką połączyły pruskie monety, które odnalazł p. Orzechowski, a co do których istnieje duże prawdopodobieństwo, że stanowiły część średniowiecznej korony. Korony, która przez kolejne stulecia spoczywała na skroniach następujących po sobie polskich królów, stanowiąc najważniejszy symbol władzy i niezależności Rzeczpospolitej.

Następnie uczestnicy wernisażu, na czele z panem Dyrektorem, udali się do sali muzealnej, która na kolejne tygodnie stała się tymczasowym Skarbcem Koronnym. Insygnia: korona, berło oraz jabłko, wyeksponowane w gablocie wyłożonej czerwonym materiałem, czyli symboliczną barwą oznaczającą władzę królewską, na uczestnikach wywarły ogromne wrażenie. Uwagę przyciągała szczególnie korona, najbardziej bogato zdobiona i ze względu na swoje elementy „oryginalności” wzbudzająca największą podniosłość i wzruszenie wśród widzów.

Uczta dla uszu, umysłu i ducha to nie wszystko co zespół Muzeum w Chrzanowie przygotował dla gości. Ostatnim punktem wernisażu był poczęstunek inspirowany krzyżackimi przepisami z XV-wieku. Namiastki średniowiecza skosztować można było w postaci zielonego kurczęcia, pasztetu rybnego z winnym sosem oraz pieczonych jabłek.

Insygnia w chrzanowskim muzeum będą gościć do 15 listopada 2023 roku. W tym czasie muzeum zaprasza również na warsztaty dla dzieci i młodzieży „Insygnia – królewskie artefakty”. To nie koniec niespodzianek, ponieważ 10 listopada odbędzie się spotkanie z panem Krzysztofem Czyżewskim, autorem powieści historycznych, w tym najnowszej „Izabela i sześć zaginionych koron”.

Relację z wydarzenia można obejrzeć na stronie TVP 3 Kraków: https://krakow.tvp.pl/73581927/insygnia-w-chrzanowskim-muzeum

Patronami medialnymi wystawy są Przełom. Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej, Chrzanowska Telewizja Lokalna i Gazeta Krakowska.

Insygnia są własnością Rycerskiego Zakonu Korony Polskiej Świętego Kazimierza Królewicza.

 

Autorzy: Kamil Bogusz, Joanna Adamczyk

 

 

Źródła:

https://muzeum.chrzanow.pl/aktualnosci/

https://www.facebook.com/profile.php?id=100057698160017

https://krakow.tvp.pl/73581927/insygnia-w-chrzanowskim-muzeum

https://chrzanow.naszemiasto.pl/korona-krolow-polski-w-chrzanowie-insygnia-koronacyjne/ar/c1-9494985

 

Pliki do pobrania
img_9078.jpg 295.70KB [ .jpg ]
img_9079.jpg 212.20KB [ .jpg ]
img_9088.png 2.89MB [ .png ]
img_9086.jpg 170.47KB [ .jpg ]
koronamini.mov 9.73MB [ .mov ]

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano